Atipik Otizm Genetik midir?

Atipik otizm, otizmin genetik bir nedeni olabileceği gibi, çevresel faktörlerin de rol oynadığı bir nörogelişimsel bozukluktur. Otizm spektrum bozuklukları, genellikle karmaşık bir etiyolojiye sahip olduğu düşünülen bir grup bozukluktur.

Genetik faktörler, otizm spektrum bozukluklarının gelişiminde önemli bir rol oynar. Araştırmalar, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin akrabalarında da otizm spektrum bozukluğu görülme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak, genetik faktörlerin yanı sıra, gebelik sırasında veya erken çocukluk döneminde maruz kalınan çevresel faktörlerin de otizmin gelişiminde etkili olduğu düşünülmektedir.

Sonuç olarak, atipik otizm genetik faktörlerin yanı sıra, çevresel faktörlerin de etkisiyle gelişebilen bir bozukluktur. Ancak, tam olarak neyin neden olduğunu anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 

Daha Detaylı Bilgi Almak ve Profesyonel Destek Almak İçin Kocaeli – Darıca’da Bulunan Merkezimize Gelebilir, sitede bulunan iletişim numaramızdan bizleri arayabilir ya da Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

  • Kocaeli Ergoterapi ve Danışmanlık Merkezi – Ergoterapist Rabia BULUT

Darıca Gelişimsel Gecikmeler – Gebze Gelişimsel Gecikmeler – Çayırova Gelişimsel Gecikmeler

Darıca Duyusal Hassasiyetler – Gebze Duyusal Hassasiyetler –  Çayırova Duyusal Hassasiyetler

Darıca Atipik Otizm – Gebze Atipik Otizm –  Çayırova Atipik otizm

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir