Duyusal Gelişim ve Oral Motor Gelişimi

Duyusal Gelişim: Duyusal gelişim, vücudun çevresel uyaranlara tepki verme yeteneğidir. Duyusal gelişim, çocuğun algı, dikkat, konsantrasyon, motor becerileri, öz bakım becerileri, öğrenme, iletişim ve sosyal etkileşim gibi birçok beceriyi etkiler. Ergoterapistler, duyusal işleme problemleri olan çocukların duyusal modülasyon ve entegrasyon becerilerini geliştirmeye yardımcı olurlar.

Ergoterapistler, çocukların uyaranlarla etkileşimlerini düzenleyen beyin mekanizmalarını anlamak için duyusal profillemeyi kullanırlar. Bu, çocukların duyusal sistemlerindeki zayıflıkları ve güçlü yönleri tanımlamak için kullanılır. Daha sonra, uygun terapi yaklaşımları kullanarak çocukların uyaranlarla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olabilirler.

Oral Motor Gelişimi: Oral motor gelişimi, ağız ve çevresindeki kasların kontrolünü ve koordinasyonunu içerir. Bu kaslar, yeme, içme, konuşma, gülme ve ağlama gibi aktiviteleri gerçekleştirmek için önemlidir. Oral motor beceriler, çocukların öz bakım becerileri, sosyal etkileşim, iletişim ve öğrenme yeteneklerini de etkiler.

Ergoterapistler, çocukların oral motor becerilerini geliştirmek için bir dizi terapi yaklaşımı kullanırlar. Bu yaklaşımlar arasında özel egzersizler, oral-motor stimülasyon teknikleri, beslenme danışmanlığı, ve çene, dudak ve dil kontrolünü artırmaya yönelik aktiviteler yer alır.

Ergoterapistler, hem duyusal gelişim hem de oral motor gelişimi konularında uzmanlaşmışlardır ve çocukların ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş terapi programları hazırlamak için bu iki alandaki becerileri birleştirirler.

 

Daha Detaylı Bilgi Almak ve Profesyonel Destek Almak İçin Kocaeli – Darıca’da Bulunan Merkezimize Gelebilir, sitede bulunan iletişim numaramızdan bizleri arayabilir ya da Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Kocaeli Ergoterapi ve Danışmanlık Merkezi – Ergoterapist Rabia BULUT

Darıca Gelişimsel Gecikmeler – Gebze Gelişimsel Gecikmeler – Çayırova Gelişimsel Gecikmeler

Darıca Duyusal Hassasiyetler – Gebze Duyusal Hassasiyetler –  Çayırova Duyusal Hassasiyetler

Darıca Atipik Otizm – Gebze Atipik Otizm –  Çayırova Atipik otizm

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir